Kwiecień

Wesołe Miasteczko

Dzisiaj pojechaliśmy na wesołe miasteczko. Oczywiście chłopcy byli wniebowzięci, ale Krzyś się słuchał i nie było żadnego problemu, jeśli czas zabawy się już skończył i mówiliśmy, że musi już wyjść. Chłopcy bawili się na: zjeżdżalni, karuzeli-łabędziach, autach, pociągu, zamku, trampolinie. Zdjęcia w galerii.

Opinia psychologiczno-pedagogiczna z przedszkola

Wczoraj rozmawiałam z panią psycholog z przedszkola. Przeprowadziła test potrzebny do wydania opinii, o którą poprosiłam. Krzyś w ciągu roku zrobił duży postęp. Na wykresie pani podzieliła jego umiejętności na komunikacyjne i werbalne, werbalne ma na bardzo wysokim poziomie, niektóre punkty powyżej normy. Natomiast komunikacja jest u niego słaba. Ma problem z koncentracją, rozumieniem, wyraźnym mówieniem, odpowiadaniem na pytania otwarte. Czasami należy powtórzyć kilka razy pytanie, aby je zrozumiał. Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest w normie, co wśród autystów jest problemem.
Zapisałam Krzysia do normalnej masowej szkoły, zarówno pani psycholog jak i pani pedagog z przedszkola sugerują, że lepiej Krzysiowi byłoby w szkole integracyjnej, a jeszcze lepiej, aby móc posłać go do zerówki. W ciągu następnego roku na pewno zrobi postępy, być może poprawi się jego komunikacja, rozumienie i koncentracja.
Pani psycholog powiedziała, że u Krzysia występuje progres, czyli postęp, mimo, że jest on nieharmonijny.

Pani psycholog podczas rozmowy powiedziała, że Krzyś potrafi katalogować przedmioty, np. jabłko i banan to owoce, wg niej jest to wyuczone. Ja uważam, że Krzyś potrafi się uczyć i rozumie to czego się nauczył. Podam przykład. Teraz chłopcy uczą się roli na przedstawienie na Dzień Matki, obaj są rycerzami. Krzyś chętnie się uczy, powtarza po mnie i zapamiętuje. Jedno ze zdań jakie musi zapamiętać to: "Dziś ze smokiem będę się siłować." Uczę ich powoli, na razie ja czytam tekst oni powtarzają, potem czytam tylko pierwszy wyraz z jednej linijki, a oni muszą je dokończyć. W ten sposób okazało się, że Krzyś wie o czym jest jego rola i ją rozumie, pownieważ przytoczony powyżej fragment zarecytował z pamięci tak: "Dziś ze smokiem będę walczyć". Dla mnie jest to sygnał, że uczy się ze zrozumieniem.

W podanych linkach można przeczytać opinię jaką otrzymałam z przedszkola str. 1, str. 2

Krzyś układa śmieciarkę z klocków lego

Krzyś uwielbia układać różne klocki, buduje domy, bloki, zamki, garaż, skrzyżowania. Najbardziej podobają mu się klocki lego, dwa dni temu za własne pieniążki ze skarbonki kupił sobie śmieciarkę z lego. Nikt mu przy tym nie pomagał, ułożył sobie sam zgodnie z instrukcją. W galerii można zobaczyć zdjęcia również innych pojazdów jakie sam zbudował Krzyś.

XIII wizyta u bioenergoterapeuty

kosciolstrzelceKrzyś od świąt ma kaszel, mokry i odrywający się, męczy go szczególnie rano. U pana bioenergoterapeuty był grzeczny i odpowiadał normalnie na pytania, nie tak jak wcześniej, ciągle przytakując "tak" na odczepkę. Pan włączył ulubioną bajkę Reksia i przystąpił do seansu. Mówił, że widzi poprawę w jego zachowaniu i mowie, z głową też jest już lepiej.

Krzyś powoli mówi coraz więcej, coraz częściej w sposób spontaniczny, pyta czy kupiłam jabłka, mówi czego chce, co mu dać, pokazuje swoje rysunki, książkę, która mu się podoba. Czasami ma swoje złe chwile buntu i nasilonych stymulacji, ale już nie w takim stopniu jak dawniej.

Przy okazji mąż wykonał panoramę pobliskiego kościoła.

Wielka Sobota

swiecenieOd wczoraj Szymon źle się czuje, nic nie je, jest mu niedobrze, dzisiaj wymiotował, jest bardzo osłabiony, ale mimo to poszliśmy poświęcić koszyczki. Chłopcy wykonali również ozdoby dla babć i dziadków oraz pokolorowali obrazek wielkanocny.

Zdjęcia w galerii

Życzenia Wielkanocne

wielkanoc

Z dala słychać trzask gałęzi,
to zajączek przez las pędzi.
chociaż Wielka jest sobota,
ciężka czeka go robota.

Z hukiem wpada do kurnika,
bierze jajka, szybko znika,
w drodze wszystkie je maluje,
z trudem tempo utrzymuje.

Z pisankami zdążyć musi
zanim z Rezurekcji wrócisz.
Potem trochę chłop odpocznie,
w ciepłym gniazdku sobie spocznie.

Miejsca długo nie zagrzeje,
coś mu się na głowę leje.
Głośno śmieje się baranek:
To już Lany Poniedziałek!

Wesołych Świąt :-)

Pisanki

pisanki
Kupiłam chłopcom dwa duże jajka styropianowe, Krzyś wykonał kurczaczka, Szymon pisankę, oczywiście z moją pomocą, ale efekt jest całkiem fajny, dodatkowo radość nie do opisania.

Niedziela Palmowa

palmaDzisiaj z chłopcami poszliśmy do kościoła poświęcić palemki, byli grzeczni, jedynie pod koniec Szymon zarzekał na ból nóg, a Krzyś zaczął syczeć i marudzić. Ostatnio u Krzysia znowu nastąpiło lekkie nasilenie stymulacji, częściej syczy i wydaje drażniące dźwięki z buzi.

XII wizyta u bioenergoterapeuty

Ponownie podczas podróży dzieci mają ropny katar, dodatkowo Krzyś uskarżał się na ból głowy i cały czas powtarzał, że chce do łóżka. Przesadziłam go na przednie siedzenie i położyłam, uskarżał się też na zimno. U Pana bioenergoterapeuty było spokojnie i nawet Szymon był grzeczny. Pan był zadowolony z postępów Krzysia, że coraz więcej mówi i że ma ropny katar. Cały czas nie jem razem z dziećmi glutenu i odżywiamy się zdrowo, nie pomijamy MO i codziennie spożywamy KB.